• specyfiki grzybobójcze na pszenice

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Skuteczne działania w profilaktyce chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są dużym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, gdyż wyłącznie w ten sposób można mieć szansę ocalić potencjał zbioru. Wykorzystanie profilaktycznych rozwiązań wzmacniających trwałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - pewne działania okresowe

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest wielokrotnie bardziej efektywne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, jakie należałoby wdrożyć, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie, choroby jęczmienia

• nadzorowanie obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma właściwie ogromne znaczenie.

Zbyt wysokie dawki i wskaźniki żyzności azotu są w stanie wywoływać nazbyt grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne typu fungicyd. Jest to zwłaszcza prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku i wybór produktów o większej wytrzymałości bądź tolerancji na nadrzędne szkodniki oraz schorzenia, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zminimalizować niebezpieczeństwo istotnych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz znacznie większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako skuteczna forma asekuracji.